Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Sprievodca výberom šperku

Bude Váš diamant z hĺbky zemskej kôry, alebo spod rúk vedca v laboratóriu?


Aký je rozdiel medzi laboratórnym a prírodným diamantom? Z chemického a fyzikálneho hľadiska žiaden. Kamene oboch pôvodov sú diamanty. Majú rovnakú tvrdosť, odolnosť aj optické vlastnosti. Sú z rovnakého materiálu a dokonca vznikli takmer rovnakým spôsobom, keď sa človek naučil v laboratórnych podmienkach vytvoriť podmienky, za akých vznikajú diamanty prirodzene v hĺbke zemskej kôry. To, že gemológ vie jednoznačne rozlíšiť, ktorý diamant vznikol v zemi a ktorý v laboratóriu, je ich jediným rozdielom, ktorý zároveň určuje ich cenu.


Bude váš šperk z 58,5% zlata (14kt), alebo 75% (18kt)?


Pojmom rýdze zlato sa označuje čisté, 100% zlato bez prímesí. Máva označenie 24kt, alebo aj 999/1000. Z hľadiska výslednej kvality a použiteľnosti, sa šperky nezvyknú vyrábať z rýdzeho zlata, ale z jeho zliatin. Najčastejšie sa na výrobu používa 14kt zliatina s označením 585/1000 alebo 18kt zliatina s označením 750/1000. Označenia hovoria o percentuálnom podieli zlata, čo znamená, že 14kt zlato obsahuje 58,5% zlata a 18kt zlato 75% zlata. Čo tvoria zvyšné percentá? Sú to prímesy iných kovov, ktoré zlatu dodávajú tuhosť, aby bolo vhodné na výrobu šperkov a ovplyvňujú aj jeho farbu, akou je často používaná biela, alebo ružová.


O čom hovoria parametre diamantu?


Hodnotu diamantu určujú jeho 4 základné parametre, niekedy spoločne nazývané aj ako “4c”.

Existujú ešte doplnkové parametre, ako Symetria, Lesk a Fluorescencia. Každý z týchto parametrov má svojú vlastnú stupnicu a jednotku, ktorou je definovaný. Konečnú cenu diamantu teda neurčuje iba jeho veľkosť, ale dokážu ju ovplyvniť všetky spomenuté parametre. Preto sa môže ľahko stať, že dva rovnako veľké diamanty, budú mať rozdielnu cenu. Dokonca, ak je rozdiel v parametroch merateľný iba v laboratórnych podmienkach a nie voľným okom, budú aj na pohľad nerozoznateľné.

Kto určil, aké parametre má Váš diamant? Každý diamant je pred predajom odovzdaný do rúk gemologického laboratória. Spolupracujeme s tými najlepšími a to sú: GIA - Gemlogical Institute of America, IGI - International Gemlogical Institute alebo HRD Antwerp. Tieto nezávisle inštitúty kameň preveria, podrobia rozboru a spíšu jeho fyzikálne a estetické vlastnosti. Výsledkom je certifikát, ktorý k diamantu dostávate, a ktorého elektronická kópia zostáva uložená v databázach vydávateľa. Na záver procesu je pridaný bezpečnostný prvok - certifikačné číslo, ktoré je laserom vypálené na tele diamantu.


Akú veľkosť má mať Váš prsteň?


Veľkosť Vášho prsta sa nedá odhadnúť a je potrebné ju starostlivo zmerať. Pri objednávke akéhokoľvek prsteňa z našej ponuky Vám bezplatne zašleme meradlo pre domáce meranie. Ak to k nám, do košického ateliéru, nemáte ďaleko, môžete si zmerať svoju veľkosť u nás.


Prajete si dohodnúť schôdzku v našom ateliéri?


Dohodnite si termín